Ha valaki életmódot vált, az első dolog, amit hall, hogy hagyja el a fehér cukrot. De miért is egészségtelen a fehér cukor? És vajon minden fehér cukor helyettesítő egészséges?

Először nézzük mi szól a fehér cukor ellen?

  • A fogszuvasodást általában azok a szájüregben található baktériumok okozzák, melyek felveszik és lebontják az elfogyasztott cukrot.
  • A finomított cukor semmilyen vitaminhoz, ásványi anyaghoz nem juttatja a szervezetet, viszont a megemésztéséhez ezek szükségesek, így a szervezetünktől vonja el azokat.
  • Erősen savasítják a szervezet kémhatását, így a csontokból kivont kálciummal és ásványi sókkal kénytelen kompenzálni a testünk, ez pedig csontritkuláshoz vezet, ami idősebb korban különösen veszélyes.
  • Az egyszerű cukrok gyorsan bejutnak a vérbe, és így hirtelen megnövekszik a vér glükózszintje. A hasnyálmirigynek gyorsan kell inzulint elválasztania ahhoz, hogy le tudja bontani a felesleges glükózt. Ennek eredményeként vércukorszint-csökkenés történik, sokszor a normál érték alá, így rövid idő alatt visszatér az éhség.
  • A cukor a hasnyálmirigyet és az egész szervezetet erőltetett anyagcserére kényszeríti. A hasnyálmirigy a fokozott terheléstől előbb-utóbb kimerül, és képtelen ellátni a funkcióját, ez vezet a cukorbetegség kialakulásához.
  • A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fenntartásában a cukor komoly szerepet játszik.
  • A cukor hatására a vér “rossz” koleszterinszintje és egy másik, kedvezőtlen vérzsírösszetevő mennyisége nő, ami a koszorúér betegség kockázatát jelentősen növeli.
  • Természetesen az elhízásban is jelentős szerepet játszik.

BARNA CUKOR

A kalória értéke 380 kcal/100 g. Invertcukor tartalma alacsonyabb a kristálycukornál. Erősen hizlal és károsítja a fogat. Nem ajánlott a használata.

JUHARSZIRUP

A juharszirupot a juharfa nedvéből koncentrálással állítják elő. A mézhez hasonlóan gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, azonban fogyókúrázók és cukorbetegek részére nem ajánlott túlzott mértékű fogyasztása, mert a vércukorszintet hirtelen emeli meg, glikémiás indexe magas. A kalória értéke 230 kcal/100 g. Antioxidánsokat és B-vitamint tartalmaz. Édesítőértékét nagyrészt szacharóz adja. Közepesen energia dús. Nagy mennyiségben hizlal és fogszuvasodást okoz. Használata nem ajánlott.

KÓKUSZVIRÁGCUKOR

A kalória értéke 300 kcal/100 g.  Kis mennyiségben tartalmaz tápanyagot, főleg B-vitaminokat és aminosavakat. Édesítő értéke szacharózból származik. Gyakori tévhit, hogy diétás. Nagy mennyiségben hizlal és a fogakat károsítja. Használata csak mértékkel ajánlott. Például jól karamellizálható, így ilyen jellegű süteményekhez kiváló választás lehet.

Bio kókuszvirág cukor megvásárolható IDE kattintva.

FRUKTÓZ

A kalória értéke 368 kcal/100 g.  Edzés utáni gyors töltésre alkalmas. Növeli az étvágyat és a koleszterinszintet. Nagy mennyiségben hizlal, károsítja a fogakat. Használata nem ajánlott.

MÉZ

A méz 19 aminosavat, 33 ásványi anyagot, tizenegyféle vitamint, enzimeket, íz-, illat- és színezőanyagokat (flavonoidok). A mézben levő szőlőcukor (glükóz) szervezetünk számára a legfontosabb cukorféleség, amely csak a gyümölcsökben és a mézben fordul elő szabadon. A kalória értéke 304 kcal/100 g.

A méz átlagos

  • gyümölcscukor-tartalma (fruktóz) 35–50%,
  • szőlőcukor-tartalma 30–40%,
  • malátacukor-tartalma (maltóz) 2–15% között mozog
  • A kalória értéke 304 kcal/100 g.

Megtalálhatók benne a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek: kalcium, foszfor, magnézium, klór, nátrium, kén, jód, vas, kobalt, réz, cink, kadmium, mangán, alumínium, stb, amelyek igen fontos szerepet játszanak az életfolyamatokban. A legtöbb vitamin a mézben fordul elő: B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-, C-, A-, E- vitaminok különböző arányban találhatók meg benne. Kiváló édesítőszer, sokkal egészségesebb, mint a mesterséges édesítőszerek vagy a kristálycukor. Egyszerű cukrai könnyen, gyorsan felszívódnak, és nem raktározódnak a szervezetben. A mézben előforduló savak javítják az emésztést, fokozzák az étvágyat.Nagy mennyiségben hizlal és a fogak romlását okozhatja. Használata ajánlott, de csak mértékkel. (kivéve speciális betegségek esetén)

NYÍRFACUKOR ( XILIT)

A nyírfacukor édesítő ereje tökéletesen megegyezik a cukoréval, ellentétben a glikémiás indexe nagyon alacsony (GI=12), ezért cukorbetegeknek is ideális édesítőszer.  A cukorhoz képest a 40 százalékkal kevesebb kalóriát tartalmaz, és az emésztésekor felszívódó szénhidrát is kevesebb. A xilit a szervezetben lassan szívódik fel és alakul át, ezért erősíti a jóllakottság érzését. Elősegíti a kalóriabevitel csökkentését, ezen keresztül pedig a fogyást. Kutatások bizonyítják, hogy hatékonyan csökkenti a fogszuvasodás előfordulását. Candida diétán lévők is nyugodt szívvel fogyaszthatják. Számos vizsgálat szerint minimális inzulinválaszt vált ki fogyasztáskor.  A nyírfacukor főzésálló, tehát főzéshez, sütéshez kiváló. A vékonybélben csak 25-50%-a szívódik fel, a maradék a vastagbélbe kerül. Mellékhatásként az arra érzékenyeknél nagyobb mennyiségben hasmenést, gázképződést okozhat. Véleményem szerint ez az a kategória, aminél van jobb és rosszabb is. A fehér cukornál egyértelműen jobb választás, de van ennél jobb is, viszont azoknak jóval magasabb az ára, amit nem mindenki engedhet meg.

STEVIA

A Stevia egy dél-amerikai gyógynövény, mely természetéből eredendően édes. A növény kivonatait (port, szirupot, tablettát) és a szárított tealeveleket a világ minden táján széles körben használják édesítésre (a kivonatok 30-250-szer édesebbek a cukornál) és gyomorbántalmak kezelésére. A Stevia sütésnél-főzésnél 198 fokig megtartja az édes ízét. Egyetlenegy hátránya, hogy mellékíze van, ezért nem mindenki szereti. Őrleménye gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, illóolajokban és egyéb növényi hatóanyagokban.

A stevia egy természetes alapú édesítőszer, nulla a kalória tartalma, nincs hatással a vércukorra, nulla a glikémiás indexe. Ajánlott diétázóknak, cukorbetegeknek is.

 

ERITRIT

Az eritrit egy természetes cukoralkohol, mely gyümölcsökben is előfordul. Teljesen kalóriamentes, így a legideálisabb édesítőszer diétázóknak és fogyni vágyóknak. Nincs hatással az inzulintermelésre, mert glikémiás indexe 0, ezáltal cukorbetegek fogyaszthatják. Könnyebben megemészthető, mint más cukoralkoholok. Mivel nagy része a vékonybélben szívódik fel és ráadásul rendkívül gyorsan, így 24 órán belül hashajtó mellékhatások nélkül távozik a szervezetből. Túlzott fogyasztása esetén is csak ritkán jelentkeznek esetleges mellékhatásai. Nem okoz fogszuvasodást. Édesítő ereje 60-80%-a a közönséges cukorénak. Íze hűs és édes, nincsen utóíze, nincs puffasztó hatása. Ugyanúgy felhasználható, mint a hagyományos cukor. A cukoralkoholok közül az eritritolnak van a legerősebb gombaszaporodást gátló hatása, így candida diétások is fogyaszthatják. Az eritriol a legegészségesebb és a legkisebb kalóriatartalmú (és szénhidrát tartalmú) választási lehetőség a cukorhoz és más cukoralkoholokhoz képest. Felhasználhatósága azonos más testes édesítőszerekével, ráadásul egészséges és magas az emésztési toleranciája.

Eritrit megvásárolható ITT.

Vaníliás ízesítésű eritrit pedig ITT.

 

NÉGYSZERES ERŐSSÉGŰ ÉDESÍTŐSZER

Érdemes arra ügyelni, hogy olyan terméket válasszunk ami csak steviol és eritritol keveréke. Ez is “nulla kalóirás” édesítőszer, teljesen természetes, nincs hatással a vércukorszintre. Négyszer erősebb az édesítő ereje, mint a hagyományos cukornak, ezáltal ennyivel kevesebb is kell belőle a használat során. Kristályos állagának köszönhetően kiválóan helyettesíti a fehér cukrot.

Negyedannyi ugyanannyi megvásárolható ITT.

 

GLICIN

A glicin egy természetes aminosav, mely nagy mennyiségben található meg a kollagénben. Mellékíz mentes édes íze miatt ételek/italok édesítésére is alkalmas. Hőálló, így süteményekbe és forró italokba is alkalmazható. Édessége kb a normál kristálycukoréval megegyező.

A glicin a kollagén típusú fehérjékben legnagyobb mennyiségben előforduló aminosav. Más fehérjeforrásokban csak kis mennyiségben fordul elő. Manapság sokkal kevesebb kollagén típusú fehérjét fogyasztunk mint őseink, hiszen a körömpörkölt, csontlé, kocsonya, pacal és hasonló ételek nem túl divatosak már. Jelentősen eltolódott tehát a fehérjebevitelünkből származó aminosavak aránya. (Például csökkent a glicin a többihez képest.) Evolúciónk során nem ez volt a jellemző, így felmerül a gyanú, hogy ennek káros következményei lehetnek. A glicinpótlás előnyös hatásai is ezt a sejtést erősítik.

Néhány előnye:

  • segít fenntartani az optimális vércukorszintet.
  • hasznos lehet a bőrünk rugalmasságában, hidratál, bőrfiatalító hatása van
  • az elalvás előtt elfogyasztott glicin a kutatások szerint javítja az alvásminőséget. gyorsítja az elalvást, illetve enyhíti a túl korai ébredést.
  • édesítésre is használhatjuk, hőálló, a cukorral nagyjából megegyező édesítő hatása van. A polialkholokkal (pl. xilit)  szemben nem okoz bélrendszeri problémákat senkinél sem.

Glicin megvásárolható ITT.

MESTERSÉGES ÉDESÍTŐSZEREK

SZACHARIN

A szacharin a legrégebben ismert mesterséges édesítőszer, hátrányaként említik, hogy hőhatásra bomlik, így főzésre nem használható. Vannak, akik érdekes, fémes utóízről számolnak be fogyasztása után.

CIKLAMÁT

A ciklamátot szintén kapcsolatba hozták daganatos betegségekkel, azonban ebben az esetben sem bizonyított az ok-okozati összefüggés. Ennek ellenére például az Egyesült Államokban nem engedélyezett a használata.

ASZPARTAM

Több betegség kialakulásával is kapcsolatba hozták már (daganatos betegségek, sclerosis multiplex, diabetes mellitus), azonban a vizsgálatok során nem mutattak ki egészségkárosító hatást. Nem alkalmas sütéshez, mert édes íze csökken, azonban a már kész ételek ízesítésére alkalmas.

ACESZULFÁM-K

Az aceszulfám-K szintetikus, fehér, kristályos por, amely kb. 200-szor édesebb, mint a szacharóz. Amellett, hogy igen jó stabilitású, az elmúlt évtizedek alatt egyelőre semmilyen egészségkárosító tényezőt nem mutattak ki ezzel a szerrel kapcsolatban. A szervezetben nem bomlik le, változatlan formában kiürül a beleken keresztül. Energiát tehát nem biztosít, az inzulin-és vércukorszintet nem befolyásolja.Cukormentes alkoholmentes italok, desszertek, édességek, lekvárok, dzsemek, zselék, édes-savanyú gyümölcs-és zöldségkonzervek, halkonzervek, mustárok, szószok,gyártása során alkalmazzák elsősorban. Cukortartalmú rágógumikban ízfokozóként használják.

Tehát ha össze kellene foglalnom, én személy szerint eritritet használok. Nekem tökéletesen bevált. Emellett, amit ajánlok, az a stevia, valamint ennek a kettőnek a keveréke,a negyedannyi ugyanannyi édesítők és természetesen a glicin.

 

Forrás:
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/mit-hasznaljunk-cukor-helyett
https://cleaneating.hu/taplalkozas/edesitoszerek/
http://eritritol.info/
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/2458/mesterseges-edesitoszerek
https://shop.builder.hu/aceszulfam-k-a2730

https://www.vitaminvilag.hu/GAL-Glicin-500g

 

A cikk nem helyettesíti a szakképzett orvosi tanácsadást.

8 Comments

      1. ÍGY VAN! Arról nem beszélve, hogy mindig minden életmódbeli változtatásra rá lehet húzni, hogy drága.Könnyebb ezt mondani, mint változtatni.
        Arról meg nem is szólva, hogy ez a cikk inkább arról szól, hogy nagyon sok mindent ajánlanak cukor helyett, ami nem is biztos,hogy jobb mint a cukor.

    1. Én barna cukorral nem is találkozok a közértbe csak nád cukorral (ami itt a képen is van) melasszal és persze mézzel. De az én tapasztalatom az, hogy azok is hÍzlalnak. A mézből a szőlőcukorból, meg még egy pár édesÍtőből elég sok is kell.Sőt olyan eladóval is találkoztam aki azt mondta, hogy az édeskék és a mi a cukorbetegeknek van azok is hÍzlalnak. Én inkább a hÍzás ellen próbálkoztam némelyikkel ezek közül.

      1. Persze, hogy hizlalnak, hiszen a nádcukokr, fruktóz, xilit stb. mindegyiknek van kalóriaértéke, és megemelik a vércukorszintet. Véleményem szerint a legjobb még mindig, amit a cikk alján is említettem: eritrit, stevia, és ezek keveréke. De ha valaki tudatosan kialakítja a táplálkozását idővel le fog szokni a nagyon édes ízekről. Én például már nem tudok egy cukrász sütit megenni, vagy a bolti cukros kekszeket. Két éve nem eszek ilyeneket, teljesen megváltozik az ember ízérzéke.
        A nádcukor tényleg kimaradt a felsorolásból, de most összefoglaltam, mi a kettő között a különbség.

        Szép Napot! 🙂

        Barna cukor: A barna cukor gyártása során finomítás utáni utolsó sűrítések során visszamaradt oldat a melasz, aminek azért van valamennyi ásványi anyag tartalma – ezt keverik a finomított cukorhoz, és ez adja ragacsos állagát, jellegzetes ízét és sötétbarna színét.
        Manapság sokszor még melasz sem kell a sűrű barna cukorhoz: egyszerűen sziruppal, színezőanyaggal és aromával készítik el.Ugyanúgy rombolja az egészséget, csak minimális mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, bár sokszor még azt sem, hiszen van, hogy csupán a fehér cukorhoz kevernek egy kis színezéket és ezután nevezik el barnának. Általában melaszt adagolnak a kristálycukorhoz és így kapjuk meg a barna cukrot.

        Nádcukor: a megtisztított cukornádat kipréselik, és a kapott léből gőzzel készítenek granulátumot.
        A nádcukor természetes, vitamindús megoldás. A nádcukor esetén már sokkal több pozitív hatásról számolhatunk be. A finomítatlan nádcukor megőrzi a növényi nedv értékes tápanyagait, gazdag nyomelemekben és ásványi anyagokban. Fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek azonban nem ajánlott annak ellenére, hogy kalória tartalma kisebb, mint a fehér cukoré.

    1. nekem teljesen bevált, de sokan nem szeretik. esetleg próbáld meg ezeket a negyedannyi ugyanannyi édesítőket. Ezek stevia és eritrit keverék. Sokan jeleztek ezzel kapcsolatban vissza, hogy szeretik. Olyanok akiknek szintén nem vált be az eritrit vagy a stevia.

Write a comment