Anyukám nagyon sokszor készít kuktában bablevest. Most tőle lestem el a receptet, és alakítottam kicsit át, az én életmódomra. Alapvetően három dolgot változtattam rajta:
- Beázatattam a babot 24 órára, de legalább egy éjszakára. Ugyanis a hüvelyeseknek magas a fitinsav tartalma, ami áztatással csökkenthető. A fitinsav az oka, hogy sokan kerülik a hüvelyeseket mert puffadást és egyéb bélpanaszokat okoz náluk. Illetve az ásványi anyagok felszívódása is csökken, ha sok fitinsav található az étrendünkben. Plusz az áztatásnak köszönhetően sokkal gyorsabban megfőtt a leves, és kuktára se volt szükség.
- A rántáshoz zöldbanán lisztet használtam. Ez a liszt gluténmentes is, ami még nálam szóba jöhetett volna, az a hajdinaliszt, quinoa liszt vagy kölesliszt.
- Nem egy nagy adag cukros fehér lisztes stíriai metéltet ettem utána (amit egyébként imádok), hanem paleo, gluténmentes, szénhidrát csökkentett fánkokat sütöttem, amit házi cukormentes baracklekvárral ettem. Mennyei volt! 🙂
Ha további tippeket szeretnél, és személyre szabott életmód tanácsadást, étrendet, hogy biztos elérd a célod, látogass el az oldalamra, ahol megtalálod a személyre szabott életmódváltó csomagokat! KATTINTS IDE!
Hozzávalók ( 4 kisebb adag)
- 1 evőkanál kókuszzsír
- 2 evőkanál zöldbanán liszt
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 200 g száraz fehérbab
- 3 sárgarépa
- 1 burgonya meghámozva
- 1 evőkanál őrölt pirospaprika
- 1 teáskanál pirosarany
- szemes fekete bors
- babérlevél
- himalájai só
- tisztított szűrt víz ( én most a húsvéti sonkalét használtam fel)
Elkészítés:
A babot beáztatom 24 órára. Közben leöntöm párszor a vizet róla, és tisztát öntök rá.
A kókuszolajon közepes lángon megpirítok két evőkanál zöldbanán lisztet. Folyamatosan kevergetni kell, különben könnyen megég. Olyan sűrű legyen, hogy még lehessen kevergetni. ( palacsinta tésztánál sűrűbb legyen) Amikor már kicsit megpirult, öntök hozzá kb. 1 dl vizet. Simára keverem majd jöhet megint egy kis víz és így tovább. Amikor még jó sűrű, akkor hozzáadom az 1 evőkanál piros paprikát és egy teáskanálnyi piros aranyat. Fontos, hogy ne legyen csomós a rántás, ezért kell a vizet apránként hozzáadni. Ha egyszerre öntjük hozzá a vizet, akkor nem lesz olyan sűrű a leve.
Ha kész a rántás, akkor adom hozzá a babot, a sárgarépát, burgonyát, vöröshagymát, fokhagymát, babérlevelet, sót. A só ízlés szerint változhat, nekem kevesebb volt, mert a sonkalé már alapból sós. Végül felöntöm annyi szűrt vízzel, amennyi levest szeretnénk. (nagyjából 1,5 liter víz). Lassú tűzön fedő alatt főzöm kb. 50-55 percet. Ha már minden zöldség megpuhult akkor jó.